کارت بازرگانی تنها مجوز معتبر برای واردات و صادرات کالا به کشور می باشد و هر فرد حقیقی و حقوقی که قصد واردات یا صادرات محصولات و خدماتی را داشته باشد نیاز به این کارت خواهد داشت.

به موجب ماده 2 قانون صادرات و واردات و طبق قوانین و مقررات حاکم بر گمرک ، کارت بازرگانی مدرک یا مجوزی است که به دارنده آن اعم از شخصی حقیقی و حقوقی اجازه می دهد تا کالا و خدماتی که در قانون تجارت جمهوری اسلامی ایران تعریف شده است را وارد و یا صادر کند و در واقع اهمیت اصلی کارت بازرگانی در ایجاد شرایط بازرگانی خارجی برای شرکت های فعال در ایران می باشد.

از آنجا که تامین مواد اولیه و یا فروش کالاها و خدمات شرکت ها در کشورهای دیگر به عنوان یکی از اهداف توسعه و تعالی شرکت ها در نظر گرفته می شود به منظور دستیابی به این مهم شرکت ها الزاما نیاز به دریافت کارت بازرگانی خواهند داشت.

هر چند بسیاری از شرکت های بازرگانی هم هستند که کار واردات و صادرات به کشور را انجام می دهند اما اخذ کارت بازرگانی توسط شرکت ها و یا حتی افراد حقیقی به آنها این اجازه را خواهد داد تا با تکیه بر این اعتبار ارزشمند برای شرکت خود بتوانند مستقلا به امر صادرات محصولات خود پرداخته و در امر توسعه فروش و مشتریان خود همت گمارند و یا با خرید بدون واسطه مواد اولیه خود از کشورهای دیگر در هزینه های تولید خود صرفه جویی چشم گیری داشته باشند.

مزایای کارت بازرگانی

اما اخذ کارت بازرگانی تنها با هدف واردات و صادرات نباید بررسی شود. دریافت کارت بازرگانی به تنهایی می تواند برای شرکت ارزش افزوده زیادی داشته باشد. چرا که با تهیه کارت بازرگانی شرکت ها و یا افراد حقیقی می توانند به مزایا و اعتبارات زیر نیز دست بیابند:

    عضویت در اتاق بازرگانی جمهوری اسلامی ایران
    امکان واردات و صادرات از مناطق آزاد تجاری
    انجام فعالیت های صادراتی و وارداتی در قالب تجاری
    ترخیص کالا با ثبت سفارش
    انجام حق العمل کاری
    امکان ثبت نام و برند تجاری لاتین
    امکان حضور در نمایشگاه های معتبر داخلی و خارجی
    امکان ایجاد تعامل دو طرفه با شرکا و تجار خارجی
    امکان دریافت ویزا تجاری
    امکان صدور گواهی مبدا
    امکان دستیابی به اطلاعات و اشتراک اطلاعات با سازمان ها و شرکت های پیشرفته جهانی
    دستیابی به اعتبار بالای تجاری در قالب بازرگان برای اشخاص حقیقی
    و ...

شرایط دریافت کارت بازرگانی

استفاده از مزایای فراوان کارت بازرگانی نیازمند داشتن پیش نیازهایی است که مهم ترین آنها دانش حقوقی و تجاری لازم می باشد. بسیاری از شرکت ها و افراد حقیقی و حقوقی دیگر به منظور دریافت کارت بازرگانی با سر درگمی هایی مواجه می شوند که اغلب به دلیل عدم شناخت مسیر پیگیری و قانونی دریافت کارت بازرگانی است.  بعضا حتی برخی از افراد برای دریافت کارت بازرگانی به وزارت بازرگانی مراجعه می کنند و یا به سراغ اداره ثبت شرکت ها و غیره می روند که این تنها از دست دادن فرصت است.

کارت بازرگانی همانند سایر مستندات حقوقی شرکت نه تنها اعتبار بالایی دارد بلکه استفاده از آن نیز نیازمند رعایت برخی از اصول و قوانین مرتبط می باشد. عدم شناخت صحیح از این قوانین و مقررات ممکن است نه تنها باعث سلب امتیازات و مزایای کارت بازرگانی از دارنده کارت شود بلکه برای او تبعاتی نیز به همراه داشته باشد.

برای دریافت کارت بازرگانی افراد حقیقی ایرانی باید شرایط زیر را احراز نمایند:

    داشتن حداقل 23 سال تمام
    داشتن کارت پایان خدمت و یا معافیت از خدمت
    داشتن سابقه تجاری مرتبط به میزان حداقل سه سال با تایید دو نفر که خود دارنده کارت بازرگانی و عضو اتاق بازرگانی هستند و یا داشتن مجوز تولید از یکی از وزارتخانه های کشور
    داشتن مکان کسب مناسب ( ملکی یا استیجاری)
    ارائه اظهارنامه مالیاتی ثبت شده
    ارائه حساب بانکی جاری معتبر
    ارائه عکس تمام رخ، زمینه سفید و رنگی

نکته: شرایط اخذ کارت بازرگانی برای افراد غیر ایرانی دقیقا مطابق شرایط فوق می باشد با این تفاوت که این افراد باید پروانه کارت و یا اقامت داشته  باشند و در ضمن نیازی هم به ارائه کارت صورت وضعیت خدمت سربازی ندارند.

شرایط اخذ کارت بازرگانی برای افراد حقوقی

    اصل اظهارنامه ثبت نام ( شرکت های با مسئولیت محدود باید تقاضانامه ثبت شرکت را هم ارائه نمایند)
    اصل گواهی عدم سوء پیشینه مدیر عامل که از زمان آن شش ماه بیشتر نگذشته باشد
    فرم درخواست کارت بازرگانی
    ارائه اظهارنامه مالیاتی و دریافت گواهی سیستمی مبنی بر بلا مانع بودن صدور کارت بازرگانی
    روزنامه رسمی تاسیس و کلیه تغییرات شرکت تا تاریخ تقاضا
    اصل کارت ملی مدیر عامل
    عکس تمام رخ، رنگی و زمینه سفید از مدیر عامل
    اصل مدرک تحصیلی معتبر( حداقل دیپلم)
    کارت پایان خدمت و یا معافیت برای آقایان
    داشتن حداقل 23 سال تمام
    داشتن حساب جاری نزد یکی بانک های معتبر
    اجاره نامه و یا سند ملکی محل فعالیت
    مدارک تولیدی معتبر از وزارتخانه های تولیدی
    کد اقتصادی جدید